Wednesday, 16 January 2013

Diana F+ LOMO camera

Pierwszy raz z aparatami Lomo i w ogóle z lomografią spotkałam się pare miesięcy temu i od tamtej chwili marzyłam o tym aparacie. Marzenie w końcu się spełniło. Jak wrażenia? Na razie dobrze, chociaż na początku nie wiedziałam, co do czego, bo wszystko w aparacie jest manualne. Ale poczytałam instrukcję, obejrzałam trochę filmików na youtube i jakoś mi idzie. oczywiście nie wiem jeszcze jak, ponieważ efekty zobaczę dopiero po wywołaniu filmu. Czuję, ze będzie to duże zaskoczenie. Ale i dobrze, bo właśnie o to w lomografii chodzi. O zaskoczenie, eksperymenty, dobrą zabawę i swobodę. Ty jesteś panem aparatu i nie istnieją żadne konwencje artystyczne. A co jeśli zdjęcie nie wyszło tak, jak powinno? Nie przejmuj się, to dodatkowy walor artystyczny :) Może cała teoria za lomo wydaje Wam się dziwna, bo  wystarczy robić zdjęcia i to jest już sztuka. Ale tak naprawdę to jest właśnie to. To są twoje zdjęcia więc mają podobać się Tobie i przede wszystkim liczą się wspomnienia.


 
For the first time, I encountered Lomo cameras and lomography a few months ago and since then, I've been dreaming about such a camera. My dream came true and in November I bought my very first Lomo camera- Diana F+. Yeah, I know, I took me some time to write this post, but hey, I was busy xDSo at first, I had no idea how to operate on this thing. Fortunately, manual and lots of youtube videos came for my rescue. Now I'm much better at this. Of course, I still don't know the results because I've decided to wait with developing film until I shoot two roll of the film. I can sense a great surprise in these photos. I can't wait to see them! And speaking of surprise- it's all that matters in lomography. And fun, freedom, experiments. 'Don't think. Just shoot!' as they say. Maybe the whole ideology behind lomography is weird for you, but it works for me. After all, I'm not a professional photographer. And I can't even call myself a 'photographer' so you see for yourselves ;)

Dobra, a teraz coś o aparacie i dodatkach:
 • posiada zdejmowany obiektyw – super szeroki kąt w stylu pinhole
 • flash - elektroniczny, zdejmowany, zasilany jedna baterią AA, z możliwością umieszczenia kolorowych wkładek (wersja podstawowa nie uwzględnia flasha-można kupić go osobno lub w zestawie z aparatem za wyższą cenę)
 •  zestaw kolorowych żelowych filtrów do dodawania kolorowych efektów świetlnych do zdjęć
 • dołączona jest książka w jęz. angielskim o Lomo fotografii
 • adapter typu hot shoe
 • działa na film średnioformatowy, symbol 120 (możliwość użycia tradycyjnego filmu -35mm- ale wtedy trzeba dokupić specjalną przystawkę. Wydatek ok. 200 zł, a film 120 kosztuje między 14 a 25 zł. Kto, co woli.)
 • całość wykonana z plastiku, co wpływa na jego lekkość

Ok, and now some information about the camera itself and additions included with the product:
 • it has a  removable lens for super-wide-angle pinhole shots
 • flash - electronic, powered by 1 AA battery. It goes with color gel filters( a basic version does not include flash so either you have to buy it additionally or together with the camera, but for more money)
 • book about Lomography in English- lots of fun stories and beutiful Lomo pictures
 • hot shoe adapter
 • it works with 120 mm film
 • everything is made of plastic so the camera is very light
 Ok. To by było na tyle, jeśli chodzi o mój aparat. Chciałabym sukcesywnie wrzucać tu wyniki mojej przygody z lomo i może trochę technicznych i historycznych aspektów lomo dla zainteresowanych (czyt, mnie xD).


So that would be all for today. I would really like to post some other things about lomography and maybe my pictures, once I will have them developed :) so keep your fingers crossed for the results!xoxo,
Agnieszka

4 comments :

 1. Nie mogę doczekać się efektów! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja też :) Ale trochę czasu minie zanim wywołam film :(

   Delete
 2. To zdjęcie z mężczyzną i żaluzjami wygląda jak wzięte żywcem z filmu noir, co za klimat!:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oby reszta też tak wyszła. Skończyłam ostatnio czarno-biały film :)

   Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...