Friday, 30 December 2011

Lemoniada/ Lemonade

Własnoręcznie zrobiona lemoniada to coś, co od dawna chciałam mieć w szafce. Jako że zrobiłam limoncello (post dopiero za kilka tygodni, jak wszystko się "przegryzie" xd) i zużyłam tylko skórki z cytryny to szkoda wyrzucać resztę. Postanowiłam, że zrobię z reszty cytryn i soku coś, co będzie przepyszne i orzeźwiające. Dodatkowo zachęcił mnie komentarz pod przepisem, że ten smak przypomina lemoniadę z dzieciństwa. Czegoż chcieć więcej? ;)

A home-made lemonade is something that I've wanted to make for so long. Since I've made limoncello and I used only lemon zest, I didn't want to throw the rest away. I settled on making something refreshing and delicious from the rest of lemons and lemon juice. In addition, I was encouraged by some pretty positive comments on this recipe because this lemonade was reminding people of their 'childhood times'. Why ask for more?

Składniki:
  • 5 cytryn
  • 2 szklanki cukru
  • 3 szklanki wody
Cytryny dokładnie umyć. Wycisnąć z nich sok. Skórki z cytryn zalać wodą i gotować ok15-20 min. aż zmiękną. Odcedzić je na sicie, zachowując przy tym wodę. Skórki wyrzucić. Do wody z cytryn  dodać cukier i zagotować. Do gorącego syropu wlać sok z cytryn. Przelać do butelek i pozostawić do ostygnięcia. Lemoniadę podawać rozcieńczoną z wodą.

Smacznego! :)

Ingredients:
  • 5 lemons
  • 2 cups of sugar
  • 3 cups of water

Wash the lemons and then juice them. Place lemon zest in the pot and add water; boil for 15-20 min until they're soft. Later, take the zest out and throw it but keep water. Add sugar to water and bring to boil. Add lemon juice to hot lemon syrup. Divide the lemonade between bottles. Serve this lemonade as diluted with water.

xoxo,
Agnieszka

No comments :

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...